Wieści ze świata Wikimediów

Wikivoyage – nowy projekt Fundacji Wikimedia dla podróżników

Dotychczasowe logo Wikivoyage

W ostatnich dniach zaczął działać nowy projekt Fundacji Wikimedia o nazwie Wikivoyage. Uściślając, powstał on na bazie już szybciej istniejącego niezależnego projektu o tej samej nazwie „Wikivoyage” oraz na bazie społeczności Wikitravel.

Celem nowo powstałego projektu jest stworzenie przewodnika turystycznego po całym świecie, który każdy może redagować, jego treści są rozpowszechniane na wolnej licencji, no i oczywiście jest pozbawiony reklam.

Impulsem do powstania w ramach Fundacji Wikimedia projektu o tematyce podróżniczej były problemy społeczności projektu wiki o nazwie Wikitravel. Właściciel tego serwisu nie zapewniał użytkownikom odpowiedniego wsparcia technicznego i działał w sposób komercyjny, tzn. wyświetlając reklamy i czerpiąc z tego zyski. Jednocześnie do Fundacji Wikimedia zgłosiła się społeczność projektu Wikivoyage z propozycją przyłączenia swoich zasobów, które rozpoczęto tworzyć w 2006 roku w wyniku odejścia części społeczności z Wikitravel i chęci tworzenia projektu o niekomercyjnym charakterze.

W związku z migracją „starego Wikivoyage„, w ramach Fundacji Wikimedia powstała wiki w języku angielskim, a także niemieckim, francuskim, włoskim, holenderskim, rosyjskim oraz szwedzkim. Ostatnim zaplanowanym krokiem w uruchamianiu nowego Wikivoyage, będzie ustanowienie nowego loga projektu, proces jego wyboru właśnie trwa.

Niestety, obecnie Wikivoyage nie ma swojej wersji w języku polskim, ale wiele zależy od społeczności jaka się zawiąże wokół tego pomysłu. Wydaje się, że na jego powstaniu powinno zależeć m.in. wikipedystom i „lokalnym patriotom”, ponieważ ten projekt daje możliwości zawarcia znacznie bardziej szczegółowych informacji niż w hasłach Wikipedii.

Przyszłość polskiej wersji Wikivoyage decyduje się w dwóch miejscach:

 • w głosowaniu,
 • w Inkubatorze projektów Wikimedia gdzie można rozpocząć tworzyć projekt (być może po części na bazie polskojęzycznego Wikitravel, ale bez Wikivoyage, bo taki w języku polskim nigdy nie powstał).

Nazwa Wikivoyage może być nie do końca udana i zrozumiała dla osób posługujących się językiem polskim, dlatego kwestia ostatecznej nazwy polskojęzycznego Wikivoyage rozstrzygnie się w przeprowadzonej sondzie.

Tak jak ma to miejsce w przypadku Wikipedii i innych dotychczas istniejących projektów Fundacji Wikimedia, tak samo w przypadku polskiego Wikivoyage, Stowarzyszenie Wikimedia Polska deklaruje gotowość pomocy społeczności w rozwoju i promocji nowego projektu.

Wielu z nas lubi podróżować, dlatego wierzymy, że szybko uda się zbudować polskojęzyczną społeczność dzielących się cennymi informacjami turystycznymi i za to trzymamy kciuki!

4 komentarze do “Wikivoyage – nowy projekt Fundacji Wikimedia dla podróżników”

 1. Paweł Drozd pisze:

  Uczestniczyłem w projekcie Wikitravel. Projek rozwijał się sensownie, ale wprowadzono reklamy. W tej sytuacji wycofalem się z edytowania, a właściwie to porzuciłem ten projekt. Cos tam zostało po polsku,można by scalić, ale nie wiem jaką to ma wartość.

 2. Beax pisze:

  … a ja swego czasu korzystałam z informacji zdobytych na Wikitravel – były bardzo pomocne. Pytanie czy nowy projekt ma od nowa opisywać zabytki, czy też raczej być przewodnikiem (bilety po tyle i tyle, komunikacja OBECNIE taka, a do zwiedzenia – i tu lista obiektów opisanym na wiki). Trochę martwię się o aktualność danych, zwłaszcza w przypadku niezbyt popularnych obiektów.
  Co do nazwy… w sumie kto z nas nie zna piosenki „włajaż włajaż” http://www.youtube.com/watch?v=6PDmZnG8KsM
  wiki-włajaż może być 😉

 3. Zwiadowca21 pisze:

  Nie widzę w propozycjach Wikitravel. Czy ta nazwa jest zastrzeżona? ~~~~

  • Daniel Malecki pisze:

   Tak, jest zastrzeżona. Podczas tworzenia nowego projektu przez WMF, właściciel Wikitravel próbował zatrzymać ten proces za pomocą procesów sądowych.