Wieści ze świata Wikimediów

Siła społeczności Wikipedii

screen Wikipedia - Dziura Drogowa 1

Jak zmieniało się hasło „dziura drogowa” – tak wyglądało 1 lutego 2013 o godz. 21:49… (autorzy: 46.186.91.188, 88.156.213.94, licencja: CC BY-SA 3.0)

Jedną z zalet internetowej encyklopedii Wikipedia jest jej aktualność i możliwość szybkiego wprowadzania nowych haseł. Jak dobrze to działa, można było się przekonać po wczorajszym wydaniu Wiadomości w TVP1.

Wczoraj, pod koniec wydania programu o 19:30, prowadzący Piotr Kraśko zastanawiał się, dlaczego w Wikipedii nie istnieje hasło „dziura drogowa”. Na reakcję na taki apel nie trzeba było długo czekać. Kilka minut po zakończeniu programu powstał zalążek hasła, a w ciągu następnych kilku godzin hasło znacząco się rozrosło i co najważniejsze – zostało opatrzone w źródła, tak aby każdy czytelnik mógł zweryfikować poprawność podanych informacji.

screen Wikipedia - Dziura Drogowa 2

…a tak wyglądało 2 lutego 2013 o godz. 15:39 (autorzy, licencja: CC BY-SA 3.0).

 

Jaki jest tego rezultat? (Niestety, nie możemy napisać „ostateczny rezultat”, ponieważ w każdej chwili ktoś może nacisnąć przycisk „edytuj” i dopisać kolejne wartościowe informacje.) Zatem sami przekonajcie się jak działa siła społeczności Wikipedii, tak obecnie wygląda hasło „dziura drogowa”: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziura_drogowa.

Co prawda tematyka hasła wydaje się błaha, ale przewagą Wikipedii nad tradycyjnymi papierowymi encyklopediami, jest także jej nieograniczona pojemność. Dzięki temu znajdziemy tutaj zarówno skomplikowane artykuły naukowe, jak i opisy bardzo zwyczajnych rzeczy (które i tak mogą zaskoczyć ze względu na dogłębne potraktowanie tematu). Ponadto hasło „dziura drogowa” nie jest szczególnym przypadkiem istniejącym tylko w polskiej Wikipedii, szybciej istniało już w 8 innych wersjach językowych Wikipedii.

A jeśli jeszcze jakiegoś hasła Wam brakuje, to pamiętajcie, że każdy z Was może redagować Wikipedię – także Piotr Kraśko! 🙂 Na początek polecamy zapoznać się z samouczkiem dla początkujących.

Tagi: , , ,

2 komentarze do “Siła społeczności Wikipedii”

  1. Sowiniok pisze:

    Podoba mi się ta szybka reakcja. Reagujmy codziennie…

  2. Tak tak, twórzcie nowe hasła – potem przyjdą delecjoniści i na podstawie swojego widzimisię uznają, że hasło jest „nieencyklopedyczne”.