Wieści ze świata Wikimediów

Założyciel Wikipedii uhonorowany prestiżową nagrodą im. Dana Davida

Założyciel Wikipedii, Jimmy Wales został uhonorowany prestiżową izraelską Nagrodą im. Dana Davida, przyznawaną przez Fundację Dana Davida, przy Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Nagrody Fundacji przyznawane są w trzech kategoriach – Przeszłość, Teraźniejszość i Przyszłość; wysokość nagrody wynosi milion dolarów. Jimmy Wales został nagrodzony w kategorii Teraźniejszość, w uznaniu swoich działań na rzecz stworzenia świata, w którym każda osoba na ziemi ma bezpłatny dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 17 maja 2015 roku w Tel Awiwie.

Nagroda im. Dana Davida jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród akademickich na świecie. Przyznawana jest osobom i instytucjom, których działania przekraczają granice dyscyplin naukowych i przyczyniają się do szerzenia takich wartości jak demokracja, sprawiedliwość, postęp i kreatywność. Jej patronem i fundatorem jest Dan David, biznesmen i filantrop. Pierwsza ceremonia przyznania nagród odbyła się w maju 2002 roku. Od tego czasu wśród laureatów znaleźli się m.in. Adam Michnik, Jacques Le Goff, Amos Oz, Tony Blair, bracia Coen i William Kentridge. Laureaci przekazują 1% swojej nagrody na stypendia naukowe dla utalentowanych młodych ludzi, ze swoich dziedzin.

Komentarze są wyłączone.