Wieści ze świata Wikimediów

Wystawy najciekawszych zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcach

Przemierzyli 13 000 km tras kolejowych, aby udokumentować polską infrastrukturę kolejową. 3748 zdjęć wykonanych przez uczestników Wikiekspedycji kolejowej 2015 posłuży do ilustracji haseł w Wikipedii. Najlepsze i najciekawsze z tych fotografii można też podziwiać na czterech dworcach: Warszawa Wschodnia, Kraków Główny, Gdynia Główna oraz Wrocław Główny. Wystawy zorganizowaliśmy we współpracy z Fundacją Grupy PKP.

Przez cały sierpień w ramach trzeciej już Wikiekspedycji kolejowej wikipedyści podróżowali po Polsce, fotografując obiekty związane z koleją. Pojazdy, budynki, infrastrukturę, osobliwości kolejowe, muzea – tematyka była bardzo szeroka. Robili zdjęcia obiektom dostępnym publicznie, ale (dzięki współpracy z Fundacją Grupy PKP), zaglądali z aparatem i do miejsc trudniej dostępnych postronnym. Wykonane przez nich zdjęcia – w sumie prawie 4000 – posłużą do ilustracji związanych z transportem haseł w Wikipedii i powiązanych z nią projektach.

Wystawa zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcu Wrocław Główny (fot. Magalia, CC-BY-SA 4.0)

Wystawa zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcu Wrocław Główny (fot. Magalia, CC-BY-SA 4.0)

Można je oczywiście oglądać w bibliotece zasobów multimedialnych Wikipedii, Wikimedia Commons. Ale nie tylko – od 27 stycznia z najciekawszymi zdjęciami Wikiekspedycji kolejowej będą mogli zapoznać się podróżni. Na dworcach Warszawa Wschodnia, Kraków Główny, Gdynia Główna oraz Wrocław Główny otwarto darmową, publiczną wystawę wybranych fotografii wykonanych przez wikipedystów.

To w sumie kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przecz uczestników ekspedycji. Towarzyszą im opisy sfotografowanych obiektów, ich historia czy ciekawostki związane z prezentowanymi miejscami.

Wystawa to nie tylko ciekawe urozmaicenie dla podróżnych. To też ważne przypomnienie o tym, że fotografie miejsc i obiektów, które napotykacie w Waszych podróżach (również tych bardzo lokalnych) mają wartość encyklopedyczną. Zamieszczając je w bibliotece multimediów Wikipedii, wzbogacacie zasoby największej na świecie encyklopedii. I kto wie – może wasze prace posłużą do zilustrowania jednego lub kilku haseł (nie tylko w polskiej wersji językowej)?

Więcej informacji

 

Tagi: ,

Jeden komentarz do “Wystawy najciekawszych zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcach”

  1. kris pisze:

    Super hiper!