Wieści ze świata Wikimediów

Katherine Maher nową dyrektor zarządzającą Wikimedia Foundation

Katherine Maher, nowa dyrektor zarządzająca Wikimedia Foundation (fot. VGrigas CC-BY-SA 3.0)

Katherine Maher została nową dyrektor zarządzającą Wikimedia Foundation, organizacji pożytku publicznego wspierającej Wikipedię i jej projekty siostrzane. Wybór został ogłoszony 24 czerwca 2016 podczas międzynarodowej konferencji wikimedian w Esino Lario. 

Katherine Maher związana jest z Wikimedia Foundation od 2014 roku, od kiedy to kierowała jej działem komunikacji. Po ustąpieniu ze stanowiska dotychczasowej dyrektor zarządzającej Lili Tretikov, Maher przez 3 miesiące zastępowała ją w kierowaniu organizacją. Przez ten czas wykazała się dużymi kompetencjami oraz głębokim zrozumieniem wartości, przyświecającym ruchowi Wikimedia.

Katherine Maher od dawna angażuje się w pracę na rzecz praw człowieka oraz wolnego i otwartego internetu. Przed podjęciem pracy w Wikimedia Foundation pracowała m.in. w organizacji pożytku publicznego Access Now oraz UNICEF.

Nominację Maher poprzedzał przeprowadzony przez Radę Powierniczą Wikimedia Foundation proces głębokiej analizy tego, jakimi wartościami, umiejętnościami i doświadczeniem powinna wykazywać się osoba kierująca tą organizacją. W procesie tym, oprócz głosów pracowników i organizacji partnerskich fundacji, wysłuchano także opinii społeczności – twórcy Wikipedii z całego świata wzięli udział w ankiecie, w której deklarowali jakie są ich oczekiwania wobec dyrektora zarządzającego.

Dodatkowe informacje

Tagi: ,

Jeden komentarz do “Katherine Maher nową dyrektor zarządzającą Wikimedia Foundation”

  1. ping pisze:

    CAPTCHA w końcu po angielsku. No nieźle, nieźle. Blog się rozwija.