Wieści ze świata Wikimediów

Wikipedia zyskała ponad 5000 nowych zdjęć polskiej przyrody i zabytków

(w grafice wykorzystano zdjęcia z poprzednich edycji konkursu. Autorzy: Janusz Krzeszowski, Przemysław Supernak, Aneta Pawska, Daniel Ślusarz, Krzysztof Brożyna, CC-by-SA 3.0)

30 września zakończył się konkurs fotograficzny Wakacje z Wikipedią. Zgłoszono do niego ponad 5000 zdjęć polskiej przyrody i polskich zabytków. Wszystkie one wzbogaciły zasoby multimedialne Wikipedii. Autorzy najlepszych z nich zostaną nagrodzeni wybranym przez siebie sprzętem i akcesoriami fotograficznymi.

Niemal 4000 zdjęć polskich zabytków, 800 zdjęć polskiej przyrody i 300 fotografii sztuki wystawionej w przestrzeni publicznej – to owoc konkursu Wakacje z Wikipedią, który trwał od 1 sierpnia do 30 września. Zdjęcia te już służą Wikipedii, ilustrując hasła o ciekawych miejscach naszego kraju.

Do pracy ruszyło też jury, którego zadaniem będzie wyłonienie najlepszych zdjęć z całego konkursu i z poszczególnych kategorii tematycznych. Autorzy tych właśnie fotografii otrzymają nagrody. Ale to nie jedyne zadanie jurorów – wybiorą też oni 10 najlepszych fotografii polskich zabytków, które zgłoszone zostaną do międzynarodowego finału największego konkursu fotograficznego na świecie – Wiki Loves Monuments.

Tych trudnych wyborów dokona jury konkursowe, w skład którego wchodzą: Bartosz Skaldawski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz fotografowie Agata Grzybowska, Jacek Halicki, Andrzej Zygmuntowicz, Radosław Jóźwiak i Kacper Krajewski. Wyniki ich pracy poznamy w listopadzie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podzielili się z Wikipedią swoimi zdjęciami oraz partnerowi konkursu – Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa.

 

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone.