Wieści ze świata Wikimediów

Wakacje z Wikipedią – konkurs fotograficzny

Zdjęcie Łukasza Śmigasiewicza, lic. CC-BY-SA 3.0

Zdjęcie Łukasza Śmigasiewicza, lic. CC-BY-SA 3.0

1 sierpnia startuje kolejna, trzecia  edycja konkursu fotograficznego Wakacje z Wikipedią (w skrócie Wikiwakacje).

Jego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Zdjęcia zabytków, sztuki, natury ożywionej i nieożywionej wzbogacą zbiory Wikimedia Commons, będącego repozytorium zasobów multimedialnych Wikipedii.

Dzięki wcześniejszym edycjom konkursu, a także konkursów Wiki Lubi Zabytki i Wiki Lubi Przyrodę udało się pozyskać ponad 100 000 zdjęć na wolnej licencji. Pomimo takiego bogactwa fotografii  jest jeszcze wiele artykułów, które nie posiadają odpowiednich ilustracji.

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj, autor: Danapass, CC-BY-SA 3.0

W konkursie brać mogą udział zdjęcia zabytków, przyrody, chronionych obszarów natury, dzieł sztuki wystawionych w miejscach publicznych oraz obiektów małej architektury o walorze historycznym starszych niż 50 lat. Zdjęcia muszą być udostępnione na wolnych licencjach. Dzięki temu będą mogły być swobodnie wykorzystywane do zilustrowania haseł we wszystkich wersjach językowych Wikipedii, ale również do celów edukacyjnych lub promocyjnych. Fotografie można zgłosić do konkursu na stronie wikiwakacje.pl.

Autorzy najlepszych zdjęć otrzymają nagrody w postaci  m.in. voucherów do sklepów fotograficznych.

Najlepsze zdjęcia wybierze jury złożone z  fotografów oraz edytorów Wikipedii z Polski i z innych krajów. W regulaminie przewidziano trzy nagrody w kategorii ogólnej, dodatkowo przyznane zostaną nagrody specjalne w ramach każdej z kategorii tematycznych:  „zabytki i obszary zabytkowe”, „obiekty i obszary przyrodnicze” oraz „publicznie wystawiona sztuka”.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a partnerem Narodowy Instytut Dziedzictwa, który opiekuje się serwisem zabytek.pl.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca listopada bieżącego roku. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej:  http://wikiwakacje.pl/, a regulamin konkursu pod adresem: pl.wikimedia.org/wiki/Wakacje_z_Wikipedią.

Konkurs potrwa do 30 września. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Opole, Układ urbanistyczny w ramach założenia średniowiecznego, autor: SuperGlob, CC-BY-SA 3.0

Tagi: ,

2 komentarze do “Wakacje z Wikipedią – konkurs fotograficzny”

  1. ping pisze:

    „Dzięki wcześniejszym edycjom konkursu, a także konkursów Wiki Lubi Zabytki i Wiki Lubi Przyrodę udało się pozyskać ponad 100 000 zdjęć na wolnej licencji”

    A także… Jak zwykle miód jest smaczny i bez rzepy

  2. […] Od 1 sierpnia można przesyłać fotografie dokumentujące materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Zachęcamy do zabawy! […]