Wieści ze świata Wikimediów

Ponad 500 zdjęć w 15 dni – trwa konkurs Wakacje z Wikipedią

lic. CC-BY-SA 3.0

lic. CC-BY-SA 3.0

Trwa trzecia edycja konkursu fotograficznego „Wakacje z Wikipedią” (w skrócie: Wikiwakacje).

Od 1 sierpnia można przesyłać fotografie dokumentujące materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Zachęcamy do zabawy!

Co nadsyłają uczestnicy?

Zdjęcia zostały podzielone na trzy kategorie konkursowe:

  • zabytki i obszary zabytkowe
  • obiekty i obszary przyrodnicze
  • publicznie wystawiona sztuka

Największą popularnością cieszą się zdjęcia zabytków. Na stronę konkursową w Wikimedia Commons załadowanych zostało ponad 400 zdjęć w tej kategorii. Udostępnione zostały fotografie m.in. zabytkowych kamienic, ulic, starówek, pałaców, zamków, obiektów  poprzemysłowych, a także zdjęcia świątyń (kościoły, cerkwie, synagogi).

W kategorii sztuka udostępniono pliki dotyczące przede wszystkim publicznie wystawionych rzeźb i pomników.

W kategorii natura zyskaliśmy nowe zdjęcia krajobrazów, flory, chronionych obszarów przyrody.

Łącznie do dnia 15 sierpnia na konkurs przesłano ponad 500 fotografii.

Konkurs? Konkurs, czyli reguły i nagrody!

Fotografie w formacie JPEG i w rozdzielczości nie mniejszej niż 6 Mpix mogą być wykonane w dowolnym czasie – ale muszą być załadowane przez autora w czasie trwania konkursu.
Pliki muszą być udostępnione na wolnych licencjach. Dzięki temu będą mogły być swobodnie wykorzystywane do zilustrowania haseł we wszystkich wersjach językowych Wikipedii.

Nagrodami w konkursie są vouchery na zakup wybranego przez zwycięzców sprzętu fotograficznego, akcesoriów fotograficznych i książek. W kategorii najlepsza pojedyncza fotografia przewidziane są 3 nagrody. Nagrodzona zostanie również najlepsza fotografia w każdej z trzech kategorii tematycznych: zdjęcia zabytków, natury i sztuki.

Co najważniejsze, poza wyżej wymienionymi można zdobyć wiele satysfakcji. Zdjęcia zabytków, sztuki, natury ożywionej i nieożywionej wzbogacą zbiory Wikimedia Commons, będącego repozytorium zasobów multimedialnych Wikipedii.  W ubiegłym roku w ramach konkursu  „Wikiwakacje 2017” udało się pozyskać ponad 5000 cennych fotografii.

Zdjęcia można przesyłać do 30 września przez stronę: Wikiwakacje. Rozstrzygnięcie nastąpi do końca listopada tego roku.

Serdecznie zachęcamy do dzielenia się Waszymi zdjęciami!

Regulamin konkursu

Więcej szczegółów na stronie: wikiwakacje.pl

 

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a partnerem Narodowy Instytut Dziedzictwa, który opiekuje się serwisem zabytek.pl.

 

 

Tagi: , , , ,

Komentarze są wyłączone.