Wieści ze świata Wikimediów

Już 800 artykułów na medal polskojęzycznej Wikipedii!

Najnowszy "medalista", Alfred Hitchcock.

Wyróżnienie – symboliczny „medal” dla artykułu na polskojęzycznej Wikipedii. Autor: Orem, CC-BY-SA 3.0.

5 sierpnia polskojęzyczna Wikipedia wzbogaciła się o swój 800. artykuł na medal! Wyróżnionym hasłem jest biografia brytyjskiego reżysera Alfreda Hitchcocka. Wszystkim autorom i recenzentom gratulujemy!

Kategoria artykułu „medalowego” jest najwyższym wyróżnieniem pojedynczego hasła na polskojęzycznej Wikipedii, odpowiadającym w przybliżeniu Featured Articles wersji anglojęzycznej. Wyróżnione tak artykuły muszą spełniać szereg kryteriów, w tym trzy podstawowe:

Treści: wyczerpująco opisywać temat.
Ilustracji: wyczerpująco ilustrować temat.
Źródeł: wyczerpujących właściwy dla tematu.

Warto wiedzieć, że kryteria te z biegiem lat i rozwojem Wikipedii ulegały zaostrzeniu i wyróżnione hasła niespełniające nowych standardów mogą stracić wyróżnienie!
W trosce o PT czytelników oraz jakość polskojęzyczni Wikipedyści od prawie dziesięciu lat próbują systemowo rozwijać takie artykuły w ramach warsztatu o wdzięcznej nazwie PANDA. Niestety, nie zawsze z powodzeniem i wówczas hasło traci swój „medal”.

Co ciekawe, taka degradacja spotkała także hasło… Alfred Hitchcock! Swoje pierwsze wyróżnienie „medalowe” biografia ta otrzymała już 27 kwietnia 2004 roku by niestety stracić je już 27 miesięcy później. Jak widać, hasło na ponowne wyróżnienie potrzebowało prawie dwanaście lat (i ponad 400 edycji)!

Czy trzeba przypominać, że im więcej autorów, tym krócej będziemy czekać także na wyróżnione hasła? Czytelnicy, do klawiatur!

Najnowszy „medalista”, sir Alfred Joseph Hitchcock, KBE.

Stan wyróżnień

Dzisiaj polskojęzyczna edycja Wikipedii posiada 800 artykułów na medal, 2541 tzw. Dobrych Artykułów oraz 212 list na medal. 3553 tak wyróżnionych artykułów stanowi 0,2746% wszystkich haseł. 639 ilustracji otrzymało medal polskojęzycznej Wikipedii. Ponadto, 23 903 haseł zostało umieszczonych w rubryce „Czy wiesz…” prezentowanej na stronie głównej polskojęzycznej Wikipedii. Także na stronie głównej można też podziwiać wstępy do przykładowego medalowego i dobrego artykułu oraz wyróżnione grafiki.

Wszystkie wspomniane wyróżnienia przyznaje społeczność redaktorów Wolnej Encyklopedii w wyniku dyskusji z elementem głosowania. Obecnie zgłoszenia są ręczne i choćby z tego powodu wśród artykułów kryje się wiele godnych kandydatów do wyróżnień. Propozycje nowych i odbieranych medali można zobaczyć i zgłaszać tutaj.

Uznane artykuły „medalowe” można podziwiać: pojedynczo na stronie głównej, a ich pełen aktualny spis na odpowiedniej stronie. Obecnie najwięcej tak wyróżnionych haseł mieści się w kategoriach biografie (132) oraz nauki humanistyczne (117).

Życzymy miłej lektury!

 

 

 

 

 

Tagi: ,

12 komentarzy do “Już 800 artykułów na medal polskojęzycznej Wikipedii!”

 1. ping pisze:

  „oraz nauki humanistyczne (117)”

  Tak, oczywiście – filozofia 1, psychologia – 2, archeologia – 1, za to (również w naukach humanistycznych) 50 o bitwach i zbrodniach z czasów II wojny światowej. Z innych dyscyplin naukowych – fizyka 3, chemia – 4, matematyka – 1. Za to sport – 34, wojskowość – 84, a w naukach społecznych dominuje religia, gry komputerowe i imprezy kulturalne (sic!)

  Hip-hip hurra.

 2. Michał Buczyński pisze:

  Jako autor dziękuję za uważną lekturę i podążanie za linkami!

  To prawda, militaria i II wojna światowa mają swoich oddanych wielbicieli i dominują obecnie jakże szeroką kategorię humanistyki – ale niech nie wprowadza nas to w (medal! medal!) dysonans poznawczy. 🙂 Wikipedia powstaje oddolnie, nie na odgórne zamówienie. Fascynatów historii, zwłaszcza wojskowej, zawsze było wiele – a przecież nie zabronimy dobrze pisać na tematy encyklopedyczne. Na pocieszenie zauważę, że wielu lubi o tych tematach czytać. 🙂

  Poza wpływem zainteresowań (autorzy często lubią pisać o tematach, które lubią) zauważę też, że niestety pojęcia abstrakcyjne i podstawowe są znacznie trudniejsze do opisywania – zwłaszcza medalowego! Wyobraźmy sobie wyczerpująco opisane hasło „miłość” lub „dobro”…

  Na szczęście polskojęzyczna Wikipedia to ponad milion haseł, multum tematów i wielu autorów, których katalog nie jest zamknięty. „Takie będą Wikipedie, jakie ich pisanie” 😉 więc każdego widzącego braki zachęcam do współtworzenia. Historia kilku Wikipedystów, autorów całych serii haseł „medalowych” pokazuje, że nawet jedna osoba może zrobić dużą różnicę.

  Do czego szczerze zachęcam, pomieścimy się wszyscy! 🙂

 3. ping pisze:

  Ładne słowa. A co dalej? Pisanie o tym n-ty raz (w taki, czy inny sposób) na blogu niewiele zmieni. Ten blog raczej jest nieznany (poza gronem znajomych królika), co widać choćby po liczbie komentarzy.

 4. Michał Buczyński pisze:

  Hmm: „niewiele” wciąż nie znaczy „nic”. 🙂

  Blog nie jest bardzo znany, ale stanowi niezłe i przystępne źródło wiedzy dla osób dopiero szukających wiedzy o Wikipedii, Wikimediach i projektach w Polsce, a także dla np. Wikipedystów i innych edytorów z doskoku czy skupionych na swojej działce, ale chcących orientować się lepiej. Zachęcam do promowania tego bloga, w miarę naszego czasu staramy się wrzucać tu ciekawe informacje.

  Co do możliwości zmian: nie sprawimy, by z dnia na dzień ludzie np. przestali interesować się historią II wojny światowej i czołgami, a zaczęli pisać eseje z dziedziny filozofii, socjologii czy probabilistyki. Natomiast jako Stowarzyszenie możemy starać się zachęcać i wspomagać także takich pasjonatów i pokazywać takie możliwości.

  Przykładowo, od kilku lat w ramach akcji CEE Spring w regionie Europy środkowej i wschodniej zachęcamy do pisania haseł na temat sąsiadów – i wkrótce będziemy rozmawiać nt. rozwinięcia tej formy do np. mocniejszego zachęcania do tworzenia haseł medalowych. Pracujemy też np. nad ewentualnym maraton edycyjnym dot. prawa autorskiego (nisza, ale pomocna dla wielu PT Internautów) etc. etc.

  Z drugiej strony mamy już obecny autentyczny entuzjazm hobbystów, który należy wykorzystywać, podtrzymywać i wspomagać. Np. jutro z inicjatywy Wikipedysty spoza Zarządu WMPL startuje Wikiolimpiada 2018 (notka) – konkurs edycyjny z nagrodami wspierany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska – poświęcony olimpijskim dyscyplinom sportowym. Dla jednych hobby, dla drugich ważna sprawa, której szukają w Internecie.

  Zatem, jeśli masz czas i chęć zorganizować i przeprowadzić akcję poszerzania mniej „umedalowionej” dziedziny wiedzy, zachęcam gorąco do kontaktu z Stowarzyszeniem. Możesz też oczywiście po prostu robić taką inicjatywę na Wikipedii samodzielnie, mamy takie filary społeczności.

 5. […] Bilety na wydarzenie sportowe (dla 2 osób do 400 zł) zostaną przyznane również w ramach nagrody specjalnej autorowi najbardziej wyróżnionych haseł: od rubryki „Czy wiesz…” do medalu. […]

 6. ping pisze:

  „stanowi niezłe i przystępne źródło wiedzy…”

  To ile jest tych odwiedzin w skali miesiąca? 200, 1000, 5000? Może dodać jakiś wykres statystyk wejść, co się zazwyczaj na różnych serwisach stosuje.

  • Michał Buczyński pisze:

   Liczba odwiedzin mocno fluktuuje i jest silnie uzależniona od okresu: w sierpniu było ponad 1 500 wizyt, co już wykonaliśmy w wrześniu (stan na 16.09). 🙂

   Nie jest to więc Daily Mail ani Gazeta Wyborcza, ale z drugiej strony ilu czytelników powinniśmy się spodziewać przy dość specjalistycznej tematyce? 🙂 Oczywiście chcielibyśmy i wierzymy, że mogłoby być ich więcej i zapraszamy do odwiedzin; stąd też nasze starania o dostarczanie interesujących treści i budowę ciekawego archiwum. Właśnie mogliśmy podzielić się kolejną dobrą wiadomością!

   Więc o ile nie piszemy tu (jeszcze?) codziennie – blog nie jest naszym priorytetem, są nim nasze projekty i tam idzie większość naszego wysiłku, a reszta (np. komunikacja) idzie w różne miejsca, w tym na Wikipedię i inne wikistrony – to może w przyszłości będzie nas tyle, że nikt nie nadąży z czytaniem samego bloga. 😉

   Tak czy inaczej, zaglądać warto. 🙂

 7. […] sierpnia polskojęzyczna Wikipedia wzbogaciła się o swój 800. artykuł na medal! Wyróżnionym hasłem została biografia brytyjskiego reżysera Alfreda Hitchcocka. Kategoria […]

 8. ping pisze:

  Uhmm, 1500. To prawie ten sam rząd wielkości co liczba odwiedzin hasła o sandaczu pospolitym.

  • Michał Buczyński pisze:

   Cóż, to prawda, czasowo nie osiągamy (jeszcze?) sukcesu Sandacza – ale znając Polskę, gdyby czytali nas wszyscy wędkarze, stanowilibyśmy poważną siłę w Internecie! 😀

   Pracujemy jednak nad tym i zachęcam do lektur (tudzież informatywnych komentarzy lub współpracy 🙂 ).

 9. […] Wikipedia wciąż rośnie – dokładnie na 10 dni przed jej urodzinami przekroczony został próg 1 300 000 artykułów. Wikipedyści dbają nie tylko o jej rozwój ilościowy, ale również merytoryczny i jakościowy, co udowadnia wzrost liczby artykułów tzw. medalowych. […]

 10. […] Wyróżnienia przyznawane przez samych Wikipedystów są dla nas ważnym sposobem monitorowania i zapewniania jakości prezentowanych treści oraz promowania najlepszych prac i dziękowania autorom. Przyznawane (a czasem odbierane!) wyróżnienia są zatem przez nas skrzętnie odnotowywane. […]