Wieści ze świata Wikimediów

Wikipedia przekroczyła próg 1 300 000 haseł!

(fot. Lane Hartwell, CC-BY-SA 3.0)

Polskojęzyczna Wikipedia przekroczyła próg 1 300 000 haseł!

Stało się to na 10 dni przed jej 17. urodzinami, które obchodzić będzie 26 września.

Przełomowym artykułem został biogram włoskiej łyżwiarki figurowej Barbary Fusar-Poli autorstwa wikipedystki o pseudonimie DariaPolonia. Hasło powstało w ramach konkursu edycyjnego WikiOlimpiada 2018, wspieranego przez nasze Stowarzyszenie. Gratulujemy i dziękujemy!

Co ciekawe, poprzedni „okrągły” próg 1 250 000 haseł  został przekroczony  w listopadzie 2017 roku, półtora miesiąca po obchodach 16. urodzin polskiej wersji językowej Wikipedii. Wówczas okrągłym hasłem został artykuł o Estlé Viljoen – południowoafrykańskiej lekkoatletce.

Jak widać, wikipedyści potrafią w najbardziej odpowiedni dla tego projektu  sposób celebrować kolejne lata jego istnienia.

Wielu wikipedystów wkłada wysiłek by „zdobyć” jubileuszowe hasło. Starają się by było to hasło o szczególnie wysokim standardzie. Często potrafią poświęcić wiele godzin pracy by być przygotowanym. Zdarzało się że hasła jubileuszowe zostały dodane o 4 nad ranem  mówi wiceprezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Piotr Gackowski.

Milionowe hasło pojawiło się 24 września 2013 roku. Było nim Barcragujn chumb (2013/2014) – 22. edycja najwyższych w hierarchii piłkarskich rozgrywek ligowych w Armenii.

To nie koniec dobrych wieści.

5 sierpnia polskojęzyczna Wikipedia wzbogaciła się o swój 800. artykuł na medal! Wyróżnionym hasłem została biografia brytyjskiego reżysera Alfreda Hitchcocka. Kategoria artykułów  medalowych zawiera hasła o najwyższym poziomie jakości. Odznaczone tak artykuły muszą spełniać szereg kryteriów, w tym wyczerpująco opisywać i ilustrować temat.

Kolejną grupą wyróżnień są tzw. dobre artykuły, których liczba wynosi blisko 2550. Dzięki staraniom edytorów, stopniowo zwiększa się ich procentowy udział w polskojęzycznej Wikipedii.

To dowód na to, że Wikipedia z roku na rok staje się coraz pełniejszym i wartościowszym źródłem wiedzy.

Strzał w dziesiątkę

Wikipedia należy do 10 najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w Polsce, a miesięcznie liczba jej czytelników przekracza 10 milionów. Polskojęzyczna wersja  znajduje się na 10. miejscu wśród edycji językowych Wikipedii pod względem liczby artykułów. To plasuje ją w czołówce największych spośród ok. 300 językowych wersji Wikipedii na świecie. Średnio codziennie przybywa w niej ok. 150 nowych haseł.

O Wikipedii

Polskojęzyczna edycja Wikipedii powstała 26 września 2001 roku. Założona została przez Krzysztofa Jasiutowicza oraz Pawła Jochyma. Początkowo jako Wolna Encyklopedia Sieciowa zaistniała w internecie około 8 miesięcy po pierwszej, anglojęzycznej wersji Wikipedii. Pierwszy artykuł poświęcony był regule Titiusa-Bodego.

Polskojęzyczna Wikipedia to lokalna wersja największego projektu edukacyjnego w dziejach ludzkości. Tworzy ją społeczność setek wolontariuszy, która wykonała już ponad 2,5 miliarda edycji.

Pomimo tak ogromnej liczby artykułów w Wikipedii nadal brakuje wielu dobrych jakościowo haseł. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w tworzeniu największej  wolnej internetowej encyklopedii!

Może to właśnie Twój artykuł  zostanie 1 400 000 hasłem?

 

Tagi: , , ,

4 komentarze do “Wikipedia przekroczyła próg 1 300 000 haseł!”

  1. […] wciąż rośnie – dokładnie na 10 dni przed jej urodzinami przekroczony został próg 1 300 000 artykułów. Wikipedyści dbają nie tylko o jej rozwój ilościowy, ale również merytoryczny i jakościowy, […]

  2. […] Najpierw był prezent. Wikipedyści już na kilka dni przed 26 września dali od siebie to co najcenniejsze. Dzięki ich zaangażowaniu Wikipedia przekroczyła próg 1 300 000 haseł ! […]

  3. ping pisze:

    „Zdarzało się że hasła jubileuszowe zostały dodane o 4 nad ranem…”

    Powinno być:

    „Zdarzało mi się że hasła jubileuszowe zostały dodane o 4 nad ranem…”

  4. […] Co ciekawe, biogram włoskiej łyżwiarki Barbary Fusar-Poli został jubileuszowym, 1 300 000 hasłem! […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.