Wieści ze świata Wikimediów

Wikimedia Commons ma już ponad 50 000 000 multimediów!

Zdjęcie z kategorii Featured Pictures/ Autor: Danielarapava, CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons to jeden z siostrzanych projektów Wikipedii, który został uruchomiony w 2004 roku, czyli 3 lata po powstaniu wirtualnej encyklopedii.

W październiku Wikimedia Commons przekroczyła próg 50 000 000 plików!

Największy magazyn ilustracji, plików i zdjęć wciąż rośnie. KAŻDY może publikować multimedia i dzielić się nimi z użytkownikami na jednej z dozwolonych wolnych licencji, jak np. CC-BY-SA. 

Udostępnione pliki mogą być następnie wykorzystywane do ilustrowania wszystkich edycji językowych Wikipedii, ale również przez użytkowników w celach naukowych, promocyjnych – mogą być dowolnie kopiowane, modyfikowane i wykorzystywane. Warunkiem jest podanie źródła i autora oraz licencji.

Aby wzbogacać zasoby wirtualnego magazynu multimediów o jak najlepsze i najwartościowsze pliki organizowane są konkursy lub tzw. Foto Wyzwania (Photo Challenge).

Tylko dzięki takim konkursom jak Wakacje z Wikipedią udało się pozyskać ponad 100 000 zdjęć zabytków, przyrody, chronionych obszarów natury czy  dzieł sztuki.

I miejsce w konkursie WikiWakacje 2017. Rogaliński park krajobrazowy o świcie, fot. Michał Wrombel, CC-BY-SA 3.0

W tym roku po raz dwunasty wybrano Grafikę Roku (Picture of the Year 2017). Wśród nominowanych do nagrody znalazły się m.in. wszystkie ubiegłoroczne tzw. ilustracje na medal (featured pictures) – zdjęcia uznane przez społeczność za najbardziej wartościowe.

Picture of The Year 2017. Dwie Phyllomedusa rohdei rywalizują o gałąź, jedna przechodzi nad drugą. Sfotografowano w Lesie Atlantyckim. Autor: Renato Augusto Martins / CC BY-SA 4.0

Jednym z ciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych dla Wikimedia Commons był projekt LabPstryk 2011. Jego celem było kompleksowe wzbogacenie zasobów graficznych projektów Wikimedia fotografiami infrastruktury, wyposażenia, aparatury instytucji naukowej z dziedziny biotechnologii, biochemii, genetyki i pokrewnych. Liczba załadowanych plików wyniosła blisko 700 zdjęć.

Hodowla do celów naukowych. Autor: Karol 007, CC BY-SA 3.0

Hodowla do celów naukowych. Autor: Karol 007, CC BY-SA 3.0

Kolejnym sposobem na pozyskiwanie zdjęć w konkretnych obszarach tematycznych jest tzw. Foto Wyzwanie. Co miesiąc odnosi się ono do innej tematyki. Np. we wrześniu jedno z wyzwań dotyczyło uczuć i emocji, a  fotograficznym wyzwaniem na październik są balkony i kolor różowy.

I miejsce w kategorii Fotografia koncertowa. Autor: Roumpf, CC BY-SA 4.0

Warto pamiętać, że zbiory Wikimedia Commons to również filmy, animacje czy nagrania w formie podkastów. Jednym z największych tego typu projektów była realizacja nagrań wybranych utworów Cypriana Kamila Norwida, w których udział wziął m.in. aktor Jan Nowicki.

Magazynowanie plików multimedialnych to również proces digitalizacji zbiorów. W Polsce cyfrowe wersje dzieł i zabytków kultury udostępniane są przez różnorodne instytucje – są to skany dokumentów, starych zdjęć i map, malarstwa i rysunku, ale także fotografie trójwymiarowych przedmiotów, mebli, nagrań wideo i innych. To wszystko możemy zobaczyć w zbiorach Wikimedia Commons dzięki współpracy z muzeami, bibliotekami, galeriami, archiwami. O tym jak ważna jest digitalizacja zbiorów przekonaliśmy się boleśnie po pożarze w muzeum w Brazylii. W wyniku katastrofy ludzkość bezpowrotnie utraciła 20 000 000 bezcennych artefaktów.

Dlatego tym bardziej zachęcamy do budowania zasobów Wikimedia Commons. Czekamy na kolejne 50 milionów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.