Wieści ze świata Wikimediów

Źródłosłów 2018 – jakie pomysły udało się zebrać w trakcie konferencji?

Źródłosłów 2018, autor: Anwar2, CC BY-SA 4.0

Ostatni weekend miesiąca należał do redaktorów Wikisłownika i Wikiźródeł! 26-28 października w Łodzi odbyła się druga edycja Źródłosłowiu.

Celem spotkania była praktyczna praca nad zagadnieniami dotyczącymi obu projektów, ale ważna była również możliwość integracji społeczności – jej lepszego poznania się oraz wzmocnienia więzi.

Spotkania panelowe trwały dwa dni. Rozmawiano m.in. o przyszłości projektów, rozwiązaniach technicznych poprawiających ich funkcjonowanie, dzielono się pomysłami na ich promowanie w mediach. W konferencji wzięli udział również przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, którzy zaoferowali czynne wsparcie dla rozwoju obu projektów.

Źródłosłów 2018, autor: Anwar2, CC BY-SA 4.0

Wśród pomysłów pojawił się m.in. temat utworzenia aplikacji mobilnej Wikisłownika. Przeprowadzono również burzę mózgów dotycząca zaprojektowania konkursu edycyjnego. Padł także pomysł nagrywania wymowy słów w poszczególnych językach przez native speakerów.

Natomiast w kwestii rozwoju Wikiźródeł dyskutowano na temat pozyskiwania unikatowych publikacji. Pojawiła się się również propozycja nagrywania audiobooków z kanonu szkolnych lektur.

W sobotę dla uczestników Źródłosłowiu przygotowano wieczór fakultatywny – wizytę w Centrum Nauki i Techniki EC1. W ramach zwiedzania można było wziąć udział w symulacji startu rakietą kosmiczną!

Centrum Nauki i Techniki w Łodzi, autor: Anwar2, CC BY-SA 4.0

Po zakończeniu konferencji do jej uczestników wystosowana została ankieta, która wskaże kierunek organizowania takich wydarzeń w kolejnych latach.

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone.