Wieści ze świata Wikimediów

Ethnology without borders – VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa we Wrocławiu

Logo konferencji, autor: Michał Borkowski, CC BY-SA 4.0

Antropolodzy, etnografowie i etnolodzy z Polski i państw grupy Wyszehradzkiej spotkają się już po raz siódmy na konferencji we Wrocławiu. VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ethnology Without Borders”  odbędzie się w dniach 16-17 listopada.

Jakie tematy poruszone zostaną podczas konferencji?

Konferencja Ethnology without borders kontynuuje misję poprzednich edycji, których celem było rozwijanie relacji i kontaktów pomiędzy akademickimi jednostkami antropologicznymi krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i opinii pomiędzy młodymi badaczami i badaczkami kultury. Część konferencji zostanie ukierunkowana w stronę nowych technologii, których rozwój nieprzerwanie zmienia wygląd przestrzeni społeczno-kulturowej. Temu zagadnieniu poświęcona jest część konferencji o profilu specjalistycznym skupiających się na kwestiach cyfrowości. Ma ona zachęcić do refleksji nad zmianami i procesami społecznymi związanymi z rozwojem technologii oraz rolą nauk społeczno-kulturowych w transformującej się rzeczywistości.

Autor: Badgercopter, CC BY-SA 4.0

Warsztaty w ramach konferencji

W trakcie trwania konferencji przewidziano kilkugodzinne warsztaty z edytowania Wikipedii, podczas których uczestnicy nauczą się tworzyć, edytować i uzupełniać hasła związane z antropologią kulturową, etnologią i etnografią. Warsztaty odbędą się przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach projektu #EtnoWiki. To właśnie dzięki zaangażowaniu wikipedystek i wikipedystów mogły powstać m.in. dwa duże projekty etnograficzne. Pierwszy z nich to Rok Obrzędowy z Wikipedią oparty na wspólnych badaniach terenowych pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, redaktorów, fotografów Wikipedii i wolontariuszy. Projekt wzbogacił zasoby Wikipedii o merytorycznie poprawne hasła na temat wybranych unikalnych zwyczajów i obrzędów ludowych z terenu Polski. Zdjęcia i filmy zostały natomiast załadowane do biblioteki multimediów jaką jest Wikimedia Commons i udostępnione na wolnych licencjach.

Siuda Baba, tradycja ludowa obchodzona w Poniedziałek Wielkanocny. Autor: Nova, CC BY-SA 3.0

Kolejnym projektem zrealizowanym w ramach #EtnoWiki jest Etnografia Karpat. Uczestnikom przedsięwzięcia udało się zebrać materiały źródłowe, zdjęcia i nagrania dokumentujące autentyczny folklor regionu i udostępnić je na wolnych licencjach.

Bukowina (Brzeżawa) 1938 rok, dzieci w przebraniach do szkolnego przedstawienia. Zdjęcie pochodzi z prywatnej kolekcji Jacka Proszyka, CC BY-SA 4.0

Warsztat odbędzie się 16 listopada o godz. 15.15 w budynku Instytutu Historii Sztuki przy ul. Szewskiej 36 we Wrocławiu (sala 208). Udział jest bezpłatny. Prosimy o zabranie własnych laptopów.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami konferencji są Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr, Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska.

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Ze względu na międzynarodowy charakter wydarzenia oficjalnym językiem konferencji jest angielski.

Plan konferencji można zobaczyć TUTAJ.

Tagi: , , , , ,

Jeden komentarz do “Ethnology without borders – VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa we Wrocławiu”

  1. […] grupy Wyszehradzkiej spotkali się już po raz siódmy na naukowej konferencji we Wrocławiu „Ethonology without borders”. Jej celem jest rozwijanie relacji i kontaktów pomiędzy akademickimi jednostkami […]