Wieści ze świata Wikimediów

Historie i tajemnice polskich uczelni

Na zdjęciu Borys Kozielski i prof. Grzegorz Łukomski, autor: Lazowik, CC BY-SA 4.0

Chcesz poznać historię, ciekawostki i sekrety polskich uczelni oraz związanych z nimi osób? Jeśli odpowiedź brzmi TAK to świetnie! Bo właśnie z projektem nagrań o polskich uczelniach ruszył wikimedysta Borys Kozielski. To część większego projektu Podkasty dla Wikipedii. Pierwsze nagrania są już dostępne na stronie Wikiradia.

Cykl podkastów o polskich uczelniach zainaugurowała rozmowa z prof. Grzegorzem Łukomskim z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opowiedział on o jego historii, architekturze budynku, podzielił się anegdotami. Przy okazji nagrano trzy odcinki o Florianie Znanieckim – polskim filozofie i socjologu oraz o Uniwersytecie Ziem Zachodnich.

Kolejna w planach jest Politechnika Gdańska. Będzie to odcinek poświęcony uczelnianej bibliotece i przechowywanych tam starodrukach. Dowiemy się więcej o kampusach i budynkach uczelni oraz skrywanych tam sekretach 😉 Być może również uda nam się posłuchać prof. Pawła Hordeckiego, jednego z najbardziej znanych specjalistów od fizyki kwantowej.

Autor: Lazowik, CC BY-SA 4.0

Wikipedię ilustrować mogą nie tylko zdjęcia, ale również obrazy dźwiękowe. Taką funkcję będą pełnić również podkasty dotyczące polskich uczelni.

„Pomyślałem, że w Wikipedii ilustracją może być również dźwięk. I to nie tylko np. przedmiotu o którym mówi hasło, ale np. rozmowa. Myślę, że to dobry pomysł, aby odpocząć od czytania, włączyć dźwięk, rozsiąść się wygodnie i posłuchać osoby, która fascynuje się tematem i pięknie o nim opowiada” – mówi pomysłodawca projektu, Borys Kozielski.

Podkasty można subskrybować , można ja również zupełnie za darmo wykorzystywać i ponownie publikować, co ma miejsce np. w radiach internetowych.

Zachęcamy do słuchania 🙂

 

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.