Wieści ze świata Wikimediów

Najlepsze zdjęcia Polski na wystawie w Macedonii

Autor: Македонец, CC BY-SA 4.0

Najlepsze zdjęcia polskiej przyrody i zabytków na wystawie w Macedonii. To efekt współpracy dwóch stowarzyszeń – macedońskiego Shared Knowledge i Wikimedia Polska. Prezentowane fotografie to zwycięskie prace z konkursów Wiki Loves Monuments i Wiki Loves Earth.

Zdjęcia pochodzą z polskich edycji konkursów: Wiki Lubi Zabytki i Wiki Lubi Przyrodę. W ciągu 5 lat udało się pozyskać ponad 100 000 fotografii przedstawiających polskie dziedzictwo materialne i przyrodnicze. Od 2016 roku organizowany jest jeden konkurs pt. Wakacje z Wikipedią, jednak jego założenia i cele pozostają takie same. Wszystkie zdjęcia znajdują się w największym repozytorium wolnych plików jaką jest Wikimedia Commons. Można je bezpłatnie pobierać, wykorzystywać w celach promocyjnych, edukacyjnych, czy do ilustrowania wszystkich wersji językowych Wikipedii.

Autor: Македонец, CC BY-SA 4.0

Wystawa zbiegła się z rocznicą obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wernisaż, który odbył się 7 grudnia otworzyła wiceprzewodnicząca polskiej misji dyplomatycznej w Macedonii, Weronika Staniec-Porczyk. Wszystkie obrazy zostały wydrukowane wraz z kodami QR linkującymi do artykułów w Wikipedii, które wcześniej zostały opracowane przez wolontariuszy Shared Knowledge i członków macedońskiej społeczności Wikipedii. Wystawie towarzyszyły również takie wydarzenia jak edit-a-thon dla studentów języka polskiego na Wydziale Filologicznym w Skopje, a także warsztaty czy wykłady.

Autor: Македонец, CC BY-SA 4.0

Wystawa odbywała się od 7 do 14 grudnia w centrum kultury „Kočo Racin” w Skopje.

Tagi: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.