Wieści ze świata Wikimediów

Piątki z Wikipedią

Wikipiątek, autor: EwkaC, CC BY-SA 4.0

Rezydencje województwa śląskiego, zabytki przemysłu i techniki czy rody przemysłowe Śląska. Te zagadnienia mogły zostać opracowane jeszcze lepiej, dzięki wspólnej pracy wikipedystów podczas Piątków z Wikipedią.

Jesteś wikipedystką/wikipedystą, a może chcesz dopiero zacząć przygodę z największą wolną encyklopedią? Dobrze trafiłaś/eś! Regionalny Instytut Kultury w Katowicach w każdy trzeci piątek miesiąca zaprasza do wspólnego redagowania i edytowania Wikipedii. To najlepsze miejsce na to, aby poznać zasady tworzenia artykułów. A przy okazji poznawać innych zapalonych wikipedioholików – dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami i pomysłami. Tylko dzięki spotkaniom, które odbywają się od stycznia 2018 roku przybyło kilkadziesiąt dobrze opracowanych artykułów o Śląsku. Podczas warsztatów odbywa się także ładowanie zdjęć do zbiorów Wikimedia Commons – magazynu plików multimedialnych. Inicjatorką spotkań jest wikipedystka – Ewa Caban.

Kolejny warsztat  już w najbliższy piątek, 15 lutego. Tym razem będzie to szczególne spotkanie- z MUZYKĄ W TLE. Poświęcone zostanie Juliuszowi Rogerowi, XIX-wiecznemu  lekarzowi i przyrodnikowi. Roger pracował na Śląsku jako lekarz przybocznego księcia raciborskiego Wiktora. Z zamiłowania był etnologiem i zbieraczem pieśni ludowych. J. Roger nazywany jest „śląskim Kolbergiem”. Zebrał 546 pieśni, które wydał po polsku w 1863 roku jako “Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku”. Roger był niezwykłą postacią, nad biogramem którego możecie pracować już wkrótce.

Widzimy się 15 lutego o godz. 16.00 w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach. Prosimy zabrać ze sobą laptopy. Wstęp wolny.


Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.