Wieści ze świata Wikimediów

Luty w mediach

Ludzie czytający gazety na ulicy, fot. Stougard, CC-BY-SA 3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:People_are_reading_newspaper_on_the_street.jpg

Luty w mediach zdominowała…wódka. O zwycięskim haśle konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza donosiły największe ogólnopolskie media. O czym jeszcze pisano, mówiono w ubiegłym miesiącu na temat projektów Wikimedia? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem. Miłej lektury!

Największe ogólnopolskie portale informacyjne, stacje radiowe i telewizyjne – wszędzie tam pojawiła się informacja o zwycięskim haśle konkursu, który Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

O wódce – a właściwie artykule o tym trunku – głośno było również na Facebooku. „Wódka” została uznana za najlepsze i najwartościowsze merytorycznie hasło z Polskiego kanonu Wikipedii. „Rys historyczny, aspekty prawne, technologia produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze – hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami” – pisano m.in. na onet.pl, tvn24.pl czy rmf24.pl. My szczególnie polecamy niezwykle ciekawe opracowanie tematu autorstwa Jakuba Kralka z portalu Spider’s Web. A zaczyna się ono tak:
Zbudowali bazę tekstów o fabrykach, opracowali encyklopedyczne wpisy o maszynach, a wygrała wódka, tak dużo, dużo, dużo, dużo, dużo wódki.

Echem w polskich mediach odbiła się również sprawa, jaką była próba sfałszowania hasła o Adamie Michniku na anglojęzycznej wersji Wikipedii. Incydent opisał portal konkret24.pl, nazywając go „zwykłym trollingiem”. O komentarz poproszono również rzeczniczkę Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Wikipedia na smartwatche. To aplikacja autorstwa Willa Bishopa, którą pobrać mogą użytkownicy Apple Watch. O MiniWiki przeczytać można na portalu komputerswiat.pl. Z kolei portal bitcoin.pl donosi, że Wikipedia uznaje darowizny w wirtualnej walucie Bitcoin Cash za pośrednictwem systemu Bitpay.


Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.