Wieści ze świata Wikimediów

Marzec w mediach

Ludzie czytający gazety na ulicy, fot. Stougard, CC-BY-SA 3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:People_are_reading_newspaper_on_the_street.jpg

Jak kraść, to tylko po przeczytaniu Wikipedii, zaciemnienie encyklopedii na znak protestu i wzrosty, wzrosty, wzrosty… O czym pisano, mówiono w ubiegłym miesiącu na temat projektów Wikimedia? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem. Miłej lektury!

Chcesz dokonać spektakularnego rabunku? Najpierw koniecznie zajrzyj do Wikipedi 😉 W marcu ukazał się artykuł o procesie złodziei obrazów. W skrócie –  rabusie chcieli ukraść obrazy artystów takich jak Munch, Dali, Malczewski, które rzekomo miały należeć do pewnego, poznańskiego kolekcjonera. Ten jednak zbierał falsyfikaty. “Czyn był na tyle nieudolny, w sensie prawnym i życiowym, że Sędzia wygłaszając wyrok, pozwolił sobie na żart. Jak powiedział, wystarczyło “spojrzeć w Wikipedię, żeby zobaczyć, że tych obrazów ukraść raczej nie mogą”. Dzieła sztuki wiszą bowiem w muzeach na całym świecie” – czytamy na portalu bezprawnik.pl

Z kolei wirtualnemedia.pl donoszą, że w lutym Wikipedia zanotowała wzrost zasięgu o 3,43 pkt proc. do 55,94 proc. Największa encyklopedia uplasowała się na 11 miejscu wśród najczęściej odwiedzanych stron przez polskich internautów. W lutym odwiedziło ją blisko 16 mln użytkowników, co dziennie daje średnio ponad 2 mln odwiedzających stronę. Ponad 287 mln razy wyświetlono Wikipedię, co daje średnią liczbę odsłon ponad 8,5 mln.

Cztery wersje językowe Wikipedii – niemiecka, duńska, czeska i słowacka – zostały w marcu wyłączone na 24 godziny w ramach protestu przeciwko ACTA 2. Swoją stronę wyłączył również m.in. portal filmowy CDA.pl czy Pornhub. O sytuacji informowały również polskie media m.in. Antyradio, Polskie Radio czy spidersweb.pl.

Więcej publikacji znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.