Wieści ze świata Wikimediów

Wikidane dla fanów Gry o Tron

Żelazny Tron z serialu – wystawa na Pyrkonie, Poznań 2015, Autor: Klapi, CC BY-SA 4.0

Mamy tu fanów Gry o Tron? W serialu zginęło już  tylu bohaterów, że można się pogubić 😉 Z pomocą przychodzą jednak …Wikidane. Sprawdźcie jak łatwo i szybko można sprawdzić kto i jak zginął w serialu.


Zacznijmy od tego, czym są Wikidane (ang. Wikidata)

Jest to projekt, jeden z siostrzanych Wikipedii, który ma na celu stworzenie wielojęzycznej bazy różnych danych. Głównym zastosowaniem tej bazy jest używanie jej w Wikipedii, ale też innych projektach Wikimedia. Dane publikowane są na wolnych licencjach. Projekt został zainicjowany w celu budowy scentralizowanego źródła danych. Dzięki temu jednoznaczne dane, takie jak np. daty urodzin, są przechowywane w jednym repozytorium i mogą z nich korzystać wszystkie wersje językowe Wikipedii i inne projekty siostrzane.


Ilustracja przedstawiająca najważniejsze terminy stosowane w Wikidanych
Chrumps, CC BY-SA 3.0   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikidane#/media/File:Wikidata_statement_pl.svg

Wikidane mają w swoich zasobach ponad 56 milionów elementów danych. Sprawdźcie jakie dane możecie pozyskać np. na temat Mount Everest:
https://www.wikidata.org/wiki/Q513


Coś dla fanów Gry o Tron

Serial Gra o Tron ma miliony fanów na całym świecie. Właśnie trwa ósmy i zarazem ostatni sezon sagi. To dobry czas, aby przypomnieć sobie kto kogo i jak zabił. Według artykułu, jaki ukazał się na portalu wprost.pl – 330 bohaterów sagi straciło życie, a nowe postacie mają 14-procentowe ryzyko poniesienia śmierci w czasie pierwszej godziny od pojawienia się na ekranie. Specjalnie wygenerowane zapytanie na Wikidata przypomina nam m.in. jaka postać w serialu zabiła inny serialowy charakter, w jaki sposób to się stało, w jakim miejscu oraz w którym z odcinków.

Printscreen ze strony Wikidata.org

Chcecie dowiedzieć się więcej? Klikajcie TUTAJ.

Ps. Aby wygenerować dane kliknijcie w niebiesko-biały przycisk „Wykonaj zapytanie” znajdujący się na dole po lewej stronie.

Printscreen ze strony Wikidata.org

Tagi: ,

Jeden komentarz do “Wikidane dla fanów Gry o Tron”

  1. […] fanów Gry o Tron z pomocą przyszły również Wikidane, które dzięki specjalnie wygenerowanemu zapytaniu pozwalały zobaczyć m.in. jaka postać w serialu zabiła inny serialowy charakter, w jaki sposób […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.