Wieści ze świata Wikimediów

Czekamy na Wasze zdjęcia polskich zabytków!

Świdnica, kościół ewangelicki (Pokoju). Autor: Jar.ciurus, lic. CC-BY-SA 3.0 Polska

Na konkurs Wiki Lubi Zabytki wpłynęło już blisko 2000 zdjęć! Polska zajmuje 10. miejsce spośród wszystkich krajów świata biorących udział w konkursie. A możemy być jeszcze wyżej! Na autorów zdjęć, wybranych przez jury jako najlepsze, czekają wyjątkowe nagrody.

Polska to piękny kraj, ze wspaniałymi krajobrazami i mnogością wyjątkowych zabytków. Zbudujmy wspólnie największą bazę zdjęć, która ukaże w całości dziedzictwo materialne naszego kraju. Fotografie będą mogły być również wykorzystywane w celach promocyjnych i edukacyjnych. Szczególnie ważne i cenne są zdjęcia tych zabytków mniej znanych, których zdjęć w internecie jest niewiele lub są niewystarczającej jakości. 

Wiki Lubi Zabytki to polska edycja największego konkursu fotograficznego na świecie, wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa. Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć. W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, w 2012 wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Tylewice, wiatrak. Autor: Marek Argent, lic. CC-BY-SA 3.0 Polska

Do 30 września można ładować zdjęcia na stronę Wikimedia Commons, która jest  repozytorium wolnych mediów Wikipedii i największym zbiorem wolnych plików multimedialnych w sieci. Na zwycięzców czekać będą nagrody w postaci voucherów na sprzęt fotograficzny.

Nie zwlekajcie, zdjęcia przesyłajcie! 

Szczegóły tutaj:

http://wikizabytki.pl/

Partnerami medialnymi konkursu są: TVP Kultura, Spotkania z Zabytkami, Renowacje i Zabytki oraz swiatobrazu.pl

Tagi: , , ,

2 komentarze do “Czekamy na Wasze zdjęcia polskich zabytków!”

  1. […] tegoroczną, polską edycję konkursu Wiki Lubi Zabytki wpłynęło blisko 7 tysięcy zdjęć polskich […]

  2. […] listopadzie rozstrzygnięto z kolei konkurs Wiki Lubi Zabytki. Na tegoroczną, polską edycję wpłynęło blisko 7 tysięcy zdjęć wyjątkowych zabytków. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.