Wieści ze świata Wikimediów

Poznajcie Strategię Wikimedia Polska na lata 2019-2022!

fot. Martin Fisch, CC-BY-SA 2.0

Minęło już niemal 15 lat odkąd w Krakowie grupa entuzjastów otwartej wiedzy założyła Wikimedia Polska. To małe stowarzyszenie wyrosło na prężną organizację pozarządową, która towarzyszyła Wikipedii w jej przemianie z niewielkiej internetowej encyklopedii w najpowszechniejsze źródło wiedzy, cenione przez najważniejsze instytucje kulturalne i edukacyjne. Przez lata osiągnęliśmy wiele, napędzani entuzjazmem i misją wyrównywania dostępu do wiedzy. Dziś, żeby osiągnąć jeszcze więcej, poza niesłabnącym entuzjazmem potrzebujemy czegoś więcej – potrzebujemy planu! 

Dlatego zapraszamy Was do zapoznania się ze strategią Wikimedia Polska na lata 2019-2022. Wierzymy, że ta strategia będzie Wam bliska, bo powstała na podstawie uwag wielu z Was, zgromadzonych podczas wywiadów w toku audytu organizacyjnego (2018). To obserwacje naszych wolontariuszy i członków pomogły rozpoznać nasze mocne i słabe strony oraz określić najważniejsze cele na najbliższe 3 lata. 

 • Chcemy integrować i powiększać społeczność wikimedian poprzez szkolenia, spotkania, akcje edycyjne i inne formy wsparcia.
 • Chcemy korzystać z i ciągle powiększać potencjał i umiejętności naszych pracowników i wolontariuszy.
 • Chcemy aktywnie pozyskiwać wartościowe i potrzebne zasoby z instytucji kultury, dzięki szerokiemu programowi rezydentur, szkoleń i kampanii.
 • Chcemy wzmacniać i porządkować obecność wikimediów w środowisku edukacyjnym.
 • Chcemy zwiększyć stabilność finansową organizacji, zwiększając różnorodność naszych źródeł finansowania.
 • Chcemy lepiej i czytelniej komunikować się z naszymi darczyńcami, członkami i partnerami. 

Chcemy konsekwentnie i z odwagą zmieniać krajobraz dostępu do wiedzy w Polsce – z Waszą pomocą i wsparciem.

Dlatego, że – zgodnie z duchem projektów Wikimedia – chcemy, żebyście w centrum tej zmiany byli Wy, nasi sympatycy, członkowie i wolontariusze.

Zmieniając się “od środka”, będziemy proponować Wam zupełnie nowe sposoby uczestnictwa w polskim ruchu Wikimedia – w ramach eksperckich zespołów wolontariuszy, organizując lokalne spotkania i na wiele innych sposobów (o nowych formach aktywności szerzej opowiemy w kolejnym wpisie).

A tymczasem – zapraszamy do lektury!

Pliki do pobrania

Jak czytać strategię?

Na strategię składają się dwa dokumenty – arkusz Zrównoważona Karta Wyników oraz Wprowadzenie do strategii.

Ten pierwszy, czyli Zrównoważona Karta Wyników, to zapis celów strategicznych i priorytetowych działań stowarzyszenia. Karta jest również narzędziem, z którego zarząd stowarzyszenia i pracownicy będą korzystać przy planowaniu swojej codziennej pracy.

Wprowadzenie zawiera szczegółowy opis procesu tworzenia strategii oraz omówienie jej najważniejszych elementów.

Zachęcamy do zapoznania się z tymi dwoma dokumentami w kolejności:

 1. przejrzeć Zrównoważoną Kartę Wyników,
 2. przeczytać Wprowadzenie do strategii,
 3. wrócić do lektury Karty Wyników z nową wiedzą na temat jej konstrukcji.

Żywa strategia

Ta strategia, podobnie jak projekty Wikimedia i ich społeczność, jest żywa i elastyczna. Zaprojektowana została tak, byśmy mogli weryfikować ją i modyfikować na bieżąco. Również we współpracy z Wami. 

Masz pytania lub uwagi do strategii?

Świetnie!

 • zostaw wiadomość na stronie dyskusji lub
 • wyślij maila na adres: strategia-feedback@wikimedia.pl

Zapraszamy także do wzięcia udziału w dyskusjach na temat strategii, które odbędą się:

 • na kanale IRC #wikimedia-pl, 12 listopada od 19:00 do 21:00
 • na Zlocie Zimowym

Tagi: , , , , , ,

4 komentarze do “Poznajcie Strategię Wikimedia Polska na lata 2019-2022!”

 1. […] Was: członkinie i członków, sympatyczki i sympatyków, donatorki i donatorów. Zgodnie z naszą strategią na lata 2019-2022 chcemy mocniej angażować wolontariuszy i wolontariuszki w nasze działania i tworzyć zespoły […]

 2. […] się za nowe aktywności, a nawet przystąpiliśmy do tworzenia, a potem szlifowania nowego planu strategicznego. Co się zmieniło mało (w porównaniu z resztą!) to nasz statut, choć i on podlega przeglądom […]

 3. […] jak i audyt organizacyjny przeprowadzony w 2018 roku. Jest też elementem naszej wypracowanej strategii na lata 2019-2022. Po trwającej od września rekrutacji znaleźliśmy osobę, która, zdaniem moim i całego […]

 4. […] powiększył się zespół Wikimedia Polska. Dołączyła do nas specjalistka ds. projektów edukacyjnych, Klara Sielicka-Baryłka oraz dyrektor ds. operacyjnych, Łukasz Garczewski. Potrzebujemy ich na pokładzie, bo przed nami mnóstwo pracy: stworzyliśmy ambitną strategię na lata 2019-2022. Jej zrealizowanie oznacza lepszy dostęp do wiedzy, więcej osób i instytucji zaangażowanych we współtworzenie Wikipedii, rozwój społeczności projektów i… wiele więcej. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.